ClickCease
تالگو آموزش مراقبت های پوست و زیبایی جوان سازی پوست صورت skin care

ضرورت استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد

20 بهمن ، 1399
موسسه تالگو پاریس

دلایل ضرورت استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد چیست؟ 

استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد نیز همانند روز های آفتابی با اهمیت است. شاید شما هم از آن دست افرادی باشید که فکر می کنید، اگر آفتابی وجود نداشته باشد دیگر نیازی به استفاده از کرم های ضد آفتاب ندارید، اما باید به شما بگویم که اشتباه می کنید چرا که استفاده از این کرم ها در روز های ابری بیش از دیگر روز ها ضرورت دارد. در این مقاله قصد داریم به دلیل ضرورت استفاده از کرم ضدآفتاب بپردازیم و از دلایل استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد پاییز و زمستان بگوییم.

فواید کرم ضد آفتاب و ضرورت استفاده از آن در فصل پاییز و زمستانفواید کرم ضد آفتاب و ضرورت استفاده از آن در فصل پاییز و زمستان 

اهمیت بالای استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد

بسیاری از افراد تصور می کنند که وقتی دمای هوا رو به کاهش است و یا در روزهایی که خورشید را در آسمان نمی‌بینید، کنار گذاشتن ضد آفتاب مانعی ندارد، اما این افراد باید بدانند که حتی در زمستان‌ و هوای ابری نیز، محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید برای جلوگیری از سرطان و مقابله با چین و چروک، امری بسیار مهم و ضروری است. اما دلیل این امر چیست؟
با شروع فصل تابستان مرتب از همه طرف می شنویم که باید به فکر مراقبت از پوست خود با انواع کرم ها و البته کرم ضد آفتاب باشیم. اما با فرا رسیدن مهر ماه و کاهش دمای هوا تمام این سر و صداها میخوابد و کمتر در مورد مراقبت از پوست در برابر خورشید صحبت می شود. به طور خلاصه باید گفت که اشعه ی (UV) یا فرابنفش خورشید به اندازه ی تابستان در پاییز و زمستان نیز خطرناک است، حتی با وجود اینکه به نظر می رسد، شدت نور خورشید کمتر شده است.
در واقع زمستان می تواند شرایط را بدتر هم بکند. به خصوص در مناطق برفی، چرا که برف می تواند میزان تابش اشعه (UV) را تا 2 برابر افزایش بدهد. به یاد داشته باشید در این شرایط استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد برای تمامی نقاط بدن که در معرض نورخورشید قرار دارند، اهمیت بالایی پیدا می کند.

تاثیر اشعه ی خورشید بر پوست در فصل سرماتاثیر اشعه ی خورشید بر پوست در فصل سرما 

مهم ترین دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل های سرد پاییز و زمستان

اشعه فرابنفش دارای اثرات مثبتی نیز می باشد که عبارتند از: تولید ویتامین D، که یک ویتامین ضروری برای سلامت انسان است. ویتامین D به بدن در جذب کلسیم و فسفر از غذا کمک کرده و از نقش مهمی در فرایند استخوان سازی برخوردار می باشد. سازمان بهداشت جهانی ۵ تا ۱۵ دقیقه و دو تا سه بار در هفته مواجهه با نو خورشید را توصیه می کند.
با این وجود قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه uv، مشکلات پوستی متعددی همچون سوختگی، قرمزی، خشکی، سوزش، خارش و پوسته پوسته شدن پوست را به دنبال آورده و در موارد شدید می تواند سبب ایجاد سرطان پوست شود. در ادامه به دلایل استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد می پردازیم تا بیش از پیش به اهمیت این موضوع پی ببرید.

1. ورزش‌های زمستانی شما را بیشتر در معرض تابش پرتوهای فرابنفش قرار می ‌دهند.

پرتوهای فرابنفش در زمستان شاید شدتی که در تابستان دارند را نداشته باشند، اما کماکان تأثیر مخرب خود را دارند. اگر اهل ورزش های زمستانی هستید باید مراقبت بیشتری هم از پوست خود کنید. برف پرتوهای فرابنفش را بازتاب می دهد و این مسأله می تواند حتی در حین اسکی کردن باعث آفتاب سوختگی شود. از کرم ضدآفتابی استفاده کنید که اس پی اف آن حداقل 30 باشد و روی آن عبارت Broad-spectrum Protection یا همان «محافظت طیف گسترده» درج شده باشد، به این معنی که این محصول از پوست هم در برابر پرتوهای فرابنفش A محافظت می کند و هم پرتوهای فرابنفش B. همچنین، در حین استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد، روی گوش ها و پشت گردن را هم به طور کامل با کرم ضد آفتاب مناسب بپوشانید.

2. اشعه فرابنفش خورشید از ابرهای زمستانی هم عبور می کنند.

فکر نکنید هوای سرد و یا بارش باران به این معنی است که شما دچار آفتاب سوختگی نمی شوید. گاهی اوقات هوا آفتابی و در عین حال ابری است، پس بهترین راه این است که طبق عادت همیشگی خود عمل کرده و از ضد آفتاب استفاده کنید. لازم به ذکر است تابش اشعه UV با دمای هوا ارتباطی ندارد. پس آفتاب همانقدر روی پوست شما در روز های سرد اثر مخرب دارد که در یک روز گرم آفتابی می تواند داشته باشد، این را هم بدانید که مهم نیست ابرها در زمستان چقدر ضخیم باشند، آنچه اهمیت دارد این است که تا ۸۰ درصد پرتوهای نور خورشید ( همراه با اشعه مضر uv)، می‌توانند از این ابرها عبور می کنند.

3. در حین استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد، ضد آفتاب سریع تر از روی پوست پاک شود.

در روز های آفتابی سال ممکن است به دلیل تعریق زیاد، ضد آفتاب را چندین بار روی پوست خود تمدید کنید. موضوعی که اغلب افراد به آن توجهی ندارند، این است که سرمای زمستان می تواند در مدت زمان کمتر از تابستان، ضد آفتاب را از روی پوست شما پاک می کند. در واقع برف و وزش باد شدید، ضد آفتاب را از بین برده و از تاثیرگذاری آن کم می کند؛ در نتیجه، برای جلوگیری از مضرات اشعه فرابنفش خورشید نباید با این تصور که ضد آفتاب تا انتهای روز روی پوستتان باقی خواهد ماند، فقط یک بار، آن هم در ابتدای صبح، از آن استفاده کنید. توصیه می‌شود که در فصول سرد سال نیز، هر دو ساعت یک بار و بلافاصله بعد از تعریق، ضد آفتاب خود را تمدید نمایید.

خصوصیات اشعه مضر فرابنفش

پرتو فرابنفش (UV)، طول موجی کوتاه تر از پرتو های مرئی خورشید داشته و با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست. این پرتوها در مقادیر زیاد، با آسیب رسانی به DNA سلول‌ های پوستی، موجب جهش ژنتیکی و در نتیجه سرطان پوست می ‌شوند. جالب است بدانید که، ملانوما یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان پوست است که هر ساله جان ۸۰۰۰ آمریکایی را می ‌گیرد. نور خورشید شامل ۲نوع از پرتوهای مضر فرابنفش است که عامل اصلی آفتاب ‌سوختگی به شمار می ‌روند:

  • پرتو UVA: فرابنفش نوع A یا پرتو UVA آنچنان نافذ است که از شیشه نیز عبور می‌کنند. UVA با نفوذ در عمق پوست، موجب ایجاد چروک، افتادگی پوست، لکه‌ ها و علائم پیری شده و سبب افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست می گردد. پرتو UVA، به دو نوع UVA1 و UVA2 تقسیم می‌شود که طول موج ‌های متفاوتی دارند.

  • پرتو UVB: پرتو UVB عامل قرمزی و سوختگی پوست!
    تحقیقات نشان می‌دهند که فرابنفش نوع B یا پرتو UVB بسیار خطرناک‌تر بوده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می ‌دهد. انواع کرم ضد آفتاب در قدرت حفاظت از پوست در برابر این پرتوها متفاوت ‌اند.

فواید استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد

ضمن تاکید بر استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد زمستان، به دلیل کاهش چشمگیر رطوبت هوا، توصیه می شود از کرم های ضد آفتاب با اثر نرم کنندگی استفاده نمایید (به خصوص افرادی که پوست خشکی دارند) تا علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه uv، از خشکی آن نیز پیشگیری شود. افرادی با پوست های حساس می توانند از انواع طبی این کرم ها استفاده کنند. ضد آفتاب های حاوی مقدار کمی کرم برای پوست های معمولی مناسب است. فصول سرد زمستان برای پوست های چرب مشکلی ایجاد نخواهد کرد، چرا که پوست آنها در این موقع از سال مانند پوست معمولی رفتار می کند. تنها وظیفه ی شما پیدا کردن لوسیون یا کرم بر پایه ی آب و ضد آفتاب جهت محافظت از پوست است.

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستانضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان

شرکت تالگو پاریس یکی از بهترین تولیدنندگان لوازم آرایشی و سلامت است که بهترین خدمات را ارائه می دهد. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا تالگو پاریس انتخاب ایده‌آلی است؟
رضایت مشتریان
رضایت مشتریان
ارائه آموزش‌های به‌روز
ارائه آموزش‌های به‌روز
ضمانت خدمات
ضمانت خدمات
تحویل سریع محصولات
تحویل سریع محصولات
نماینده رسمی برند تالگو
نماینده رسمی برند تالگو
6LfwmDgaAAAAAGLBzHo7nwPG38UHAUD7AwqD50cs