ClickCease
تالگو آموزش مراقبت های پوست و زیبایی جوان سازی پوست صورت skin care

فاکتور ها و عوامل ایجاد جوش صورت

24 مهر ، 1402
موسسه تالگو پاریس

آنچه راجع به جوش صورت باید بدانید

یکی از شایع ترین مشکلات پوستی ایجاد جوش و آکنه بر روی صورت می باشد. فاکتور های مختلفی در ایجاد جوش صورت نقش دارند که از آن میان می توان به عدم مراقبت از پوست، استرس و فشار روانی و عوامل ژنتیکی اشاره کرد. از دیگر عوامل ایجاد کننده جوش صورت نداشتن رژیم غذایی مناسب، داشتن پوست چرب، نداشتن تعادل هورمونی است. آلودگی های خارجی نیز در ایجاد جوش و آکنه صورت موثر می باشد.

عوامل به وجود آمدن جوش صورت و روش های پیشگیری عوامل به وجود آمدن جوش صورت و روش های پیشگیری  

جوش یا آکنه صورت چیست؟

محافظت از پوست و درمان بیماری های پوست یکی از دغدغه های افراد به ویژه خانم ها محسوب می شود. یکی از بیماری های مربوط به پوست ایجاد جوش یا آکنه بر روی صورت است که برخی گذرا و در مواردی ماندگار می باشد. جوش های صورت انواع مختلفی را شامل می شود که از آن جمله می توان به جوش های سر سفید، جوش های سرسیاه، پاپول، پوستول و ... اشاره کرد.
منافذ پوست به غددی چربی متصل هستند که از خود مایع چربی ترشح می کنند. اگر به هر دلیلی منافذ پوست مسدود شود مایعات چربی زیر پوست جمع شده و ایجاد جوش یا آکنه می کنند. ایجاد جوش های صورت مربوط به محدوده سنی خاصی نیست و در همه سنین وجود دارد. عمدتا جوش های پوستی جزء بیماری های التهابی پوست می باشد که خطرناک نیست ولی رفع آن به زیبایی صورت کمک می کند.

عوامل ایجاد جوش صورت

برای جلوگیری از ابتلا به جوش و آکنه صورت و نیز درمان آن بهترین راه کسب اطلاع در مورد عوامل ایجاد کننده این بیماری می باشد. در ایجاد جوش های صورت عوامل متعددی را می توان دخیل دانست که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

عوامل ژنتیکی

یکی از مهم ترین فاکتور ها و عوامل ایجاد کننده جوش صورت را می توان به ژنتیک فرد نسبت داد. تاثیر ژنتیک بر ایجاد جوش های صورت به صورت صد در صد اثبات نشده ولی تا حدی در ایجاد جوش و کنه دخالت دارد. پس اگر در پیشینه خانوادگی افراد درگیری با جوش های صورت دیده می شود احتمال ابتلای سایر افراد خانواده نیز وجود دارد.

رژیم غذایی

در بین سایر عوامل موثر بر ایجاد جوش صورت یا تشدید آن می توان به نوع رژیم غذایی افراد اشاره کرد. استفاده از غذاهای پرچرب مانند فست فود ها، پیتزا و ... می تواند از فاکتور های تاثیر گذار در ایجاد جوش و آکنه بر روی پوست محسوب شود. برخی از متخصصین بر این باور هستند که مصرف غذاهای پر چرب در ایجاد جوش تاثیری ندارند اما سبب تشدید و بدتر شدن جوش های پوستی می شود. در هر صورت پیروی از یک رژیم غذایی استاندارد می تواند به حفظ تعادل بدنی افراد کمک نموده و احتمال بروز مشکلات پوستی را تا حد زیادی کاهش دهد.

هورمون

عدم تعادل هورمونی را می توان از دیگر دلایل شایع ابتلا به جوش و آکنه صورت به حساب آورد. عدم تعادل هورمونی مخصوصا در سنین نوجوانی در دختران و پسران سبب بروز جوش و آکنه می شود. بدین صورت که افزایش تولید هورمون ها به افزایش ترشح غدد چربی و بسته شدن منافذ پوست منجر شده، نتیجه آن ایجاد جوش می باشد.

آلودگی های خارجی

آلودگی های خارجی از دیگر فاکتور های موثر در ایجاد مشکلات پوستی از جمله جوش و آکنه می باشد. زندگی در شهر ها به ویژه شهر های بزرگ و صنعتی پوست را در معرض انواع آلودگی ها قرار می دهد. در کنار آلودگی های زیستی و محیطی می توان از برخورد اشعه مضر خورشید با پوست صورت یاد کرد که سبب ایجاد مشکلات پوستی می شود. بهترین راه برای محافظت از پوست در برابر آلودگی های خارجی و جلوگیری از ایجاد جوش صورت محافظت از پوست صورت و رسیدگی به آن می باشد.

عوامل به وجود آمدن جوش صورت و روش های پیشگیری مهم ‌ترین علل بروز آکنه و جوش روی صورت  

استرس موثر در ایجاد جوش صورت

یکی از دلایل اصلی بیماری های پوستی به ویژه ایجاد جوش و آکنه صورت وجود استرس و فشار روانی می باشد. در طول روز افراد به دلیل کار و مشغله زیاد با استرس و فشار در محیط خانواده و محل کار روبرو هستند. استرس سبب اختلال در ترشح هورمون ها و ایجاد جوش می شود. با کنترل و کاهش استرس های روانی می توان در کنار جلوگیری از ایجاد جوش، روند درمان جوش های پوستی را تسریع بخشید.

استفاده از وسایل آرایشی بهداشتی نامرغوب

یکی از راه های محافظت از پوست در برابر جوش و آکنه رسیدگی به پوست با بهره گیری از لوازم بهداشتی آرایشی مناسب می باشد. از آنجا که بهره گیری از وسایل آرایشی و بهداشتی نامرغوب یکی از علل اصلی ایجاد جوش صورت محسوب می شود، انتخاب وسایل آرایشی بهداشتی استاندارد اهمیت زیادی دارد. بنابراین بهترین راه برای اجتناب از درگیری با بیماری های پوستی از جمله جوش و آکنه صورت بهره گیری از لوازم آرایشی و بهداشتی مناسب می باشد.

داشتن پوست چرب

از بین عوامل مختلف ایجاد کننده جوش صورت و آکنه می توان به نوع پوست صورت افراد اشاره کرد. برای مثال کسانی که دارای پوست چرب هستند برای ابتلا به بیماری های پوستی از جمله جوش و آکنه صورت مستعد می باشند. در کنار شستشوی بیشتر پوست این افراد به منظور جلوگیری از ابتلا به جوش و آکنه صورت باید از صابون ها و وسایل بهداشتی مناسب استفاده نمایند.

عدم رعایت بهداشت پوست

رعایت بهداشت پوست در جلوگیری از ابتلا به امراض پوستی از جمله جوش های صورت به صورت مستقیم موثر می باشد. عدم رسیدگی به پوست صورت مانند باقی ماندن آلودگی های پوستی بر روی صورت، عدم رفع سلول های مرده پوست و ... از عوامل ایجاد جوش و آکنه صورت محسوب می شود. با شستشوی مرتب صورت با آب و صابون و استفاده از فرآورده های بهداشتی استاندارد می توان به خوبی از پوست صورت در برابر انواع آلودگی ها محافظت نمود.

علت جوش صورت چیست؟علت جوش صورت چیست؟

شرکت تالگو یکی از بهترین ها در حوزه ی لوازم بهداشتی و آرایشی می باشد. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا تالگو پاریس انتخاب ایده‌آلی است؟
رضایت مشتریان
رضایت مشتریان
ارائه آموزش‌های به‌روز
ارائه آموزش‌های به‌روز
ضمانت خدمات
ضمانت خدمات
تحویل سریع محصولات
تحویل سریع محصولات
نماینده رسمی برند تالگو
نماینده رسمی برند تالگو
6LfwmDgaAAAAAGLBzHo7nwPG38UHAUD7AwqD50cs