ClickCease
تالگو آموزش مراقبت های پوست و زیبایی جوان سازی پوست صورت skin care

آشنایی با تاثیرات سیگار بر پوست و مو

03 مرداد ، 1400
موسسه تالگو پاریس

سیگار کشیدن به روش های مختلف سلامت پوست و موی شما را در معرض خطر قرار می دهد. سیگار حاوی سمومی است که می تواند باعث پیری زودرس و سایر بیماری های پوستی از جمله سرطان پوست شود. تاثیرات سیگار بر پوست و مو می تواند علائم بیماری های پوستی را بدتر کند.

تاثیرات سیگار بر پوست و مو

سیگار کشیدن نه تنها یکی از دلایل بیماری های سیستمیک است بلکه بر چرخه رشد فولیکولار و رنگدانه های فیبر نیز تأثیر می گذارد. قرار گرفتن در معرض دود توتون در محیط، باعث تجمع نیکوتین در فولیکول های مو و ساقه مو می شود. این مرور خلاصه ای از شواهد مربوط به ارتباط بین سیگار کشیدن و تاثیرات سیگار بر پوست و مو است. اگر در حال حاضر سیگار می کشید و متوجه شدید که پوست شما دچار آسیب شده است و از آن رنج می برید، حتماً با پزشک خود در مورد روش هایی که می توانید علائم خود را کنترل کنید و همچنین راه هایی برای ترک سیگار صحبت کنید. با ترک سیگار ممکن است تاثیرات سیگار بر پوست و موی شما به خودی خود از بین برود.

تاثیرات سیگار بر پوست و مو
تاثیرات سیگار بر پوست و مو

آشنایی با انواع تاثیرات سیگار بر پوست و موی شما

سیگار کشیدن و تاثیرات سیگار بر پوست و مو یک عامل خطر برای بسیاری از بیماری ها می باشد که قابل پیشگیری است، از جمله عروق مغزی، بیماری ریوی، بدخیمی و بیماری مخاط جلدی. اخیراً، نقش سیگار کشیدن در پیری پوست و ریزش مو یکی از موضوعات مورد علاقه و تحقیق بوده است. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تاثیرات سیگار بر پوست و مو بیشتر آشنا کنیم.

مضرات سیگار برای پوست و مو

مضرات سیگار برای پوست و مو

ریزش مو

مطالعات حیوانی روی موش ها نشان داده است که عوامل محیطی، از جمله قرار گرفتن در معرض دود توتون، می تواند منجر به آلوپسی و سفید شدن موهای زودرس (PHG) شود. اجزای شیمیایی موجود در دود تنباکو، مانند نیکوتین، قابلیت تجمع در مو را دارند و به نشانگرهای زیستی قابل اطمینان برای تشخیص قرار گرفتن در معرض دود تبدیل شده اند. افرادی که سیگار می کشند می توانند موهای نازک و شکننده تری نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند داشته باشند. اگرچه کارشناسان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا سیگار باعث ریزش مو می شود، اما تصور می شود که سیگار کشیدن می تواند اکسیژن مو را به همان روشی که برای پوست ایجاد می کند قطع کند.

ریزش مو بر اثر استعمال دخانیات

ریزش مو بر اثر استعمال دخانیات

پیری زودرس و چین و چروک های زودرس

یکی از شایع ترین تاثیرات سیگار بر پوست و مو ایجاد چین و چروک است. چین و چروک ها روی صورت اغلب بین ابروها، دور چشم ها و دور دهان و لب ها دیده می شوند. سیگار کشیدن همچنین می تواند موجب افتادگی پوست، به ویژه زیر چشم و اطراف خط فک شود. برای کسانی که سیگار می کشند، چروک شدن معمولاً خیلی زودتر از افرادی که سیگار نمی کشند شروع می شود. همچنین در صورت کشیدن مکرر سیگار، ممکن است در اطراف دهان چین و چروک عمودی ایجاد شود که از خم شدن لب های شما ایجاد می شود.

چین و چروک زودرس بر اثر استعمال دخانیات

چین و چروک زودرس بر اثر استعمال دخانیات

رنگدانه سازی پوست

سیگار کشیدن باعث افزایش ملانین در پوست می شود که می تواند منجر به ایجاد لکه های تیره به ویژه در صورت شود .نگه داشتن مکرر سیگار بین انگشتان می تواند منجر به زردی پوست از نیکوتین و سایر سموم موجود در سیگار شود که معمولاً به عنوان تار شناخته می شود. افراد مبتلا به انگشتان آغشته به تار ناشی از سیگار کشیدن به احتمال زیاد به بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن مبتلا هستند.

رنگدانه سازی پوست بر اثر استعمال دخانیات

رنگدانه سازی پوست بر اثر استعمال دخانیات

التیام زخم

سیگار کشیدن باعث انقباض عروقی می شود، که توانایی بدن در گردش خون را مختل می کند و بهبود زخم را برای شما دشوار می کند. حتی در صورت سیگار کشیدن بریدگی و خراش جزئی نیز به مدت طولانی ترمیم می شود. اگر سیگار می کشید، احتمال دارد از جراحات جزئی زخم ایجاد شود. اکثر پزشکان به بیماران توصیه می کنند قبل از یک عمل جراحی سیگار را ترک کنند زیرا سیگار کشیدن روند بهبودی یک برش در پوست را مختل می کند.

برخی دیگر از بیماری های پوستی

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که لکه های خارش دار، قرمز و پوسته پوسته ایجاد می کند. سیگار کشیدن یک عامل خطر برای ایجاد پسوریازیس است. یک مطالعه نشان داد که هرچه افراد بیشتر سیگار می کشند، خطر ابتلا به پسوریازیس بیشتر است. ارتباط بین پسوریازیس و سیگار کشیدن ممکن است نیکوتین موجود در سیگار باشد. نیکوتین بر سیستم ایمنی بدن، التهابات پوستی و رشد سلولهای پوستی تأثیر می گذارد، همه اینها می تواند در ایجاد پسوریازیس نقش داشته باشد.

آکنه اینورسا

یکی از تاثیرات سیگار بر پوست و مو آکنه اینورسا است. آکنه اینورسا، یک بیماری التهابی پوستی نسبتاً شایع است که در نقاطی از بدن که پوست روی پوست کشیده می شود، مانند زیر بغل، کشاله ران و زیر پستانها ضایعات ایجاد می شود. یک مطالعه نشان داد که سیگار کشیدن بزرگترین عامل خطرناک محیطی، برای ایجاد وارونگی آکنه است.

مطالب بیشتر را دنبال کنید

واسکولیت

واسکولیت یکی دیگر از تاثیرات سیگار بر پوست و مو می باشد. واسکولیت یک گروه از بیماریهای خود ایمنی است که در آن رگهای خونی باریک و ملتهب می شوند، و رساندن خون به قلب و سایر اندام ها را برای بدن دشوار می کند. محققان دریافتند که استعمال دخانیات در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به نوعی واسکولیت به نام بیماری Buerger است. علائم بیماری Buerger شامل موارد زیر است:

  • انگشتان دست و پا کمرنگ، قرمز یا مایل به آبی است.
  • زخم های دردناک روی انگشتان
  • آسیب بافتی یا گانگرن (پوسیدگی بافت)
  • همچنین ممکن است دست ها یا پاهای سرد و یا درد در دست ها ، پاها ، مچ پا را تجربه کنید.
  • تقریباً همه کسانی که مبتلا به بیماری Buerger هستند، سیگار می کشند یا از انواع دیگر تنباکو مانند سیگار برگ و تنباکو جویدنی استفاده می کنند.
  • متاسفانه، هیچ درمانی برای بیماری Buerger وجود ندارد، اما ممکن است با دارو و یا جراحی کنترل شود.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا تالگو پاریس انتخاب ایده‌آلی است؟
رضایت مشتریان
رضایت مشتریان
ارائه آموزش‌های به‌روز
ارائه آموزش‌های به‌روز
ضمانت خدمات
ضمانت خدمات
تحویل سریع محصولات
تحویل سریع محصولات
نماینده رسمی برند تالگو
نماینده رسمی برند تالگو
6LfwmDgaAAAAAGLBzHo7nwPG38UHAUD7AwqD50cs